به شرکت روان مد تجهیز خوش آمدید!

آدرس: ایران، تهران، اشرفی اصفهانی، مرزداران پلاک ۱۹۸، طبقه اول، واحد ۸

تلفن: 09214728266 - 91693236(021)

ایمیل: info@ravanmed.com

بیوفیدبک / دستگاه بیوفیدبک چیست / درمان بیوفیدبک و عوارض بیوفیدبک / فیزیوتراپی بیوفیدبک

 بیوفیدبک و کاربردهای آن

بیوفیدبک روشی است که افراد را کمک می‌کند تا با کنترل برخی فرآیندهای بدن که معمولاً غیرارادی اتفاق می‌افتند، مانند ضربان قلب، فشار خون، تنش عضلانی و دمای بدن، سلامت خود را بهبود بخشند و شامل اندازه گیری عملکردهای خاص بدن، آزمایش روش‌هایی برای انطباق پاسخ فیزیولوژیکی و بهبود نتایج است.

 الکترودهایی که به پوست شما متصل میشوند یا در برخی موارد حسگرهایی که در دستان شما نگه داشته می‌شوند، این فرآیندها را اندازه گیری می‌کنند و آنها را روی نمایشگر نمایش می‌دهند. با کمک یک درمانگر بیوفیدبک، می‌توانید یاد بگیرید که ضربان قلب یا ریتم تنفسی خود را تغییر دهید. در Biofeedback ابتدا از مانیتور برای مشاهده پیشرفت خود استفاده می‌کنید و با گذشت زمان، ممکن است بتوانید عملکردهای بدن خود را به تنهایی تنظیم کنید، که ممکن است منجر به بهبود سلامت شود.  این روش یک درمان موثر برای بسیاری از شرایط است، اگرچه در درجه اول برای درمان فشار خون بالا، سردرد تنشی، سردرد میگرنی، درد مزمن و بی اختیاری ادرار استفاده می‌شود.

کاربردهای بیوفیدبک:

 • اضطراب و استرس
 • آسم
 • اختلالات کم‌توجهی / بیش‌فعالی (ADHD)
 • عوارض جانبی شیمی درمانی
 • دردهای مزمن
 • یبوست
 • فیبرومیالژیا
 • سردرد
 • فشارخون بالا
 • سندرم روده تحریک‌پذیر
 • بیماری رینود
 • زنگ زدن گوش‌ها (وزوز گوش)
 • سکته مغزی
 • اختلال مفصل گیجگاهی فکی
 • بی‌اختیاری ادرار
 • کمر درد

افراد بسیاری به دلایل ذیل از دستگاه‌های بیوفیدبک استفاده می‌کنند:

 • غیرتهاجمی بودن (یعنی باعث تداخل با مصرف دارو یا شیوه درمان شخص نمی‌شود)
 • ممکن است نیاز شخص به مصرف دارو را کاهش یا از بین ببرد.
 • ممکن است باعث افزایش اثربخشی داروها شود.
 • به خانم‌هایی که به دلیل باردار بودن نمی‌توانند دارو مصرف کنند، کمک می‌کند.
 • به اشخاص کمک می‌کند کنترل و نظارت بیشتری بر وضعیت سلامتی خود داشته باشند.
 • نداشتن عوارض بیوفیدبک

  بیوفیدبک چیست ؟ - کاربردهای آن چگونه است

بیوفیدبک کاربرد وسیعی در درمان بی اختیاری ادرار درمان سردرد و میگرن و مشکلات عضلانی و اسکلتی مانند شانه منجمد و دردهای زانو دارد. روانشناسان از این تکنیک برای کمک به آرامش بخشیدن برای افراد با تنش و اضطراب بالا استفاده می کنند. متخصصان زمینه های مختلف پزشکی، از بیوفیدبک برای مقابله با درد در بیماران کمک می گیرند.

انواع مختلف بیوفیدبک:

 1. نوروفیدبک
 2. بیوفیدبک عضلانی یا EMG
 3. بیوفیدبک دمایی یا Temperature
 4. بیوفیدبک تنفسی یا Respiration
 5. بیوفیدبک تغییر پذیری ضربان قلب یا BVP
 6. بیوفیدبک آموزش پاسخ های برقی پوست یا SC/GSR
 7. درمان الکتروانسفالوگرام یا EEG

چگونگی عملکرد بیوفیدبک 

وقتی بیمار دارای اختلالات روانشناختی و روانپزشکی و یا دیگر بیماری‌های مغز و اعصاب به یک کلینیک فیزیوتراپی مراجعه می‌کند. پزشک یک جلسه روش درمانی بیوفیدبک را توصیه می‌کند که در آن یکسری الکترود بر روی نواحی مختلف بدن که مشکلی در آن قسمت وجود دارد، گذاشته می‌شود.

بعد از متصل شدن الکترودها، فعالیت‌های غیرارادی بدن از قبیل ضربان قلب، تنفس، تعریق، انقباض عضلات و … ثبت می‌شوند و این امواج به صورت سیگنال به یک دستگاه فرستاده می‌شوند. سپس این سیگنال‌ها که می‌توانند امواج مغزی، فشارخون، دما، الگوی تنفسی و …. باشند، به صورت صوت، عکس، نور چشمک زن، بازی و یا ویدیو بر روی مانیتور نمایش داده می‌شوند.

ممکن است بعضی شرایط و یا بیماری‌ها موجب تغییر در اعمال غیرارادی فرد شوند و باعث شوند که عملکرد طبیعی بدن از حالت عادی خود خارج شود. دستگاه بیوفیدبک این تغییرات را به صورت فیدبک‌های مختلفی نشان می‌دهد. با آموزش‌هایی که به شما داده می‌شود، می‌توانید با تمرکز مناسب، اعمال غیرارادی خود را تحت کنترل درآورده و آن‌ها را به حالت مطلوب بازگردانید.

بعد از اینکه این تغییرات اصلاح شد، بیماران می‌توانند یک فیدبک مثبت از تلاششان دریافت کرده و این حالت نرمال را حفظ کنند. به این صورت که فرد تمام احساسات مثبت و نرمال خود را که موقع کار با دستگاه بیوفیدبک داشته در ذهن خود نگه می‌دارد.
به همین دلیل است که عوارض بیوفیدبک وجود ندارد.

هزینه بیوفیدبک در سال جدید به چه صورت است ؟ - روان مد تجهیزتفاوت نوروفیدبک و بیوفیدبک:

بیوفیدبک یک اصطلاح عمومی است و به نوعی تمرین بازخوردی برای بدن گفته می‌شود که منجر به یک خود تنظیمی در فرد می گردد. نوروفیدبک نوع خاصی از بیوفیدبک است و در زیرمجموعه بیوفیدبک قرار می‌گیرد. تفاوت نوروفیدبک و بیوفیدبک در این است که نوروفیدبک تاثیر مستقیم بر روی فعالیت مغز دارد و صرفا به فرد کمک می‌کند امواج و عملکرد مغز خود را تنظیم کند.

توضیح مختصری در مورد نوروفیدبک

در نوروفیدبک، با یکسری کمک‌ها و آموزش‌ها، فرد می‌تواند امواج مغزی خود را اصلاح کند. درمان نوروفیدبک به این صورت انجام می‌گیرد که تعدادی الکترود بر روی سر فرد قرار داده می‌شود. به کمک این الکترودها، فعالیت الکتریکی مغز ثبت می‌شود. این دستگاه حالت‌های روانی مختلف فرد مثل آرامش، هوشیاری و خواب آلودگی را ثبت کرده و نسبت به آن‌ها فیدبک می‌دهد. عملکرد نوروفیدبک شبیه یوگا و مدیتیشن است با این تفاوت که در طی انجام این پروسه یادگیری نیز اتفاق می افتد. به این صورت که بیمار می‌تواند توسط آن، امواج مغزی خود را به سمت آلفا یا همان ریلکسیشن و یا به سمت بتا یا همان هوشیارسازی و… ببرد.
* برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نوروفیدبک، کلیک کنید
* برای
ثبت سفارش، کلیک کنید

عوارض بیوفیدبک:

بیوفیدبک و نوروفیدبک بعنوان یک درمان بدون خطر شناخته مي شوند و عارضه های بالقوه ای ندارند.
پس عوارض بیوفیدبک و نوروفیدبک یک شایعه است و درمان بیوفیدبک و نوروفیدبک بدون مشکل است.

عوارض بیوفیدبک و نحوه ی درمان بیوفیدبک - روان مد تجهیز

خلاصه ای از دستگاه بیوفیدبک و توضیحات آن

دستگاه مورد استفاده در این درمان تکنولوژیک، توسط سازمان غذا و دارو ایالت متحده آمریکا تایید شده است. این دستگاه‌ها که برای اهداف کلینیکی استفاده می‌شوند، اغلب از طریق متخصصین سلامت در دسترس قرار می‌گیرند. البته می‌توان برای مصارف شخصی و خانگی هم از آن‌ها استفاده کرد. این دستگاه‌ها اغلب به این صورت هستند که یکسری سنسورهایی که اطلاعات را ضبط می‌کنند، پوشیده می‌شوند.

البته باید این حسگرها قابلیت اتصال به رایانه یا گوشی همراه داشته باشند. برای مثال، برای ارزیابی الگوی تنفسی، گیرنده‌ای را دور کمرتان می‌پوشید که توسط یک نرم افزار قابل دانلود، نرخ تنفسی شما ثبت می‌شود. اگر شما دچار تنش یا فشار طولانی مدت شوید، این نرم افزار شما را نسبت به این وضعیت آگاه کرده و یکسری فعالیت‌های تنفسی را به شما ارائه می‌دهد تا توسط آن‌ها بتوانید به وضعیت آرامش و نرمال دست یابید. شما می‌توانید از طریق سایت ravanmed.com، انواع مختلف دستگاه‌های مورد استفاده در این روش درمانی را بررسی کرده و براساس نیاز و مشکل خود، اقدام به خرید کنید.

دستگاه‌های پوشیدنی که می‌توانند حسگرهای عضلانی داشته باشند یا یونیت‌های واکنش پوست و مانیتورهای مخصوصی که امواج مغزی را نشان می‌دهند، می‌توانند بعضی از بیماری‌ها مثل میگرن، بیش فعالی، خروپف، ضعف دهانه رحم، افسردگی، اوتیسم، اختلالات خواب و … را مشخص کنند.

- سایر محصولات

برای مشاهده، بر روی محصول کلیک کنید